Teknoloji Haberleri

Uzay yarışında Çin atılımı: Uzay aracı itimatla indi!

Uzay yarışında Çin de buradayım diyor. Geçenlerde ortaya çıkan ve bu uzay aracı, yeniden kullanılabilir olmasıyla gözleri üstüne topluyor Lakin …

Uzay yarışında Çin de buradayım diyor. Geçenlerde ortaya çıkan ve bu uzay aracı, yeniden kullanılabilir olmasıyla gözleri üstüne topluyor Lakin hakkında çok az şey biliniyor. Çin uzay aracı için yeni yapılan haberde yörüngede iki günün daha sonra üssüne güvenli bir biçimde indiği yazıyor.

Çin uzay aracı iki günün daha sonra geri döndü

Çin medyasında yer alan haber kanallarına göre bu araç, ülkenin uzaya gidip gelmek için hem uygun hem de ucuz bir yöntem sağlıyor. Söylendiği kadarıyla bahsi geçen uzay aracı güvenli bir biçimde indi. Çin’in resmi haber ajansı olan, Xinhua Haber Ajansına göre, araç 4 Eylül’de fırlatıldı ve yörüngede iki gün geçirdikten sonra 6 Eylül’de merkez üssüne geri döndü.

Uzay aracı hakkında, temel tasarımı da dahil olmak üzere çok az şey biliniyor. Uçağın herhangi bir görseli yahuthut çizimi yer almıyor, Lakin Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetlerinin gizli X-37B’sine benzer bir uzay uçağı olduğuna dair dedikodular bulunuyor. Çinli bir askeri kaynağın yorumuna bulunduran South China Morning Post’a göre, görevle ilgili ayrıntıları verilemeyeceğini Lakin meraklı bireylerin X-37B’ye göz atabileceğini söylüyor.

Peki iması yapılan X-37B nedir?

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nin insansız X-37B uzay uçağı, Dünya yörüngesindeki uzun süreli uçuşlarda gizli yükler taşıyan şimdiye kadar dört gizli görevde yer aldı. Yeniden kullanılabilir olan bu araç, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri uzay teknolojilerini göstermek için “deneysel bir test programı” olarak tanımlıyor .

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ