Teknoloji Haberleri

Uzaylılar Hakikaten Var mı? Büyük Uzaylı Arama Çalışması Sona Erdi

Eğer yardımsever bir uzaylı ırkın gelerek Dünya’nın dertlerini ortadan kaldıracağını kafanızı yoruyorsanız, bizce çok fazla ümitlenmeyin. Şu ana …

Uzaylılar Hakikaten Var mı? Büyük Uzaylı Arama Çalışması Sona Erdi

Eğer yardımsever bir uzaylı ırkın gelerek Dünya’nın dertlerini ortadan kaldıracağını kafanızı yoruyorsanız, bizce çok fazla ümitlenmeyin. Şu ana kadar yapılan “en derin ve en geniş” Dünya dışı zeki yaşam araması, gelişmiş uygarlıklara yönelik hiçbir işaret bulamadı. Araştırma gökyüzünün yalnızca ufak bir kısmında yapıldı ve yalnızca belirli frekanslardaki güçlü sinyalleri belirlenebiliyordu. Yani bu araştırma uzaylıların kesinlikle olmadığı anlamına gelmiyor. Lakin onları bulmanın ne kadar zor olacağını vurgulaması açısından önemli.

Astronomların uzaylıları bulabileceklerini düşündükleri en kolay yol radyo sinyallerini takip etmek. Lakin bu bile muazzam bir zorluk anlamına geliyor. Radyo teleskoplarının yalnızca doğru zamanda doğru yere bakmaları gerekmiyor, aynı anda da uygun frekansa ayarlı olarak muazzam mesafelerde bu sinyalleri algılayabilecek duyarlıiyete sahip olmaları gerekiyor.

Murchison Widefield Array (MWA) teleskobu göreceli olarak duyarlı iken aynı anda uzayın alışılandan büyük bir kısmını yakalayabilme donanımıne sahip. Lakin Radyo Astronomi Araştırması için ülkeler arası Merkez’in (ICRAR) Curtin Üniversitesi kolundan Profesör Steven Tingay, teleskopun bizimle eşleşen bir uzaylı uygarlığı sinyali bulamadığını söylüyor.

Tingay’ın belirttiğine göre MWA’nin aralığı FM radyoya benzer bir aralıkta. Lakin Dünya’nın en güçlü ileticileri, çok daha yüksek frekanslarda çalışan radar kuleleri. Tingay’ın belirttiğine göre eğer o güçle doğru frekanstaki bir iletici Güneş’e en yakın yıldızın çevresinde yer alsaydı, MWA büyük bir olasılıkla bu sinyalleri belirleyemeyecekti. Yani Alpha Centauri radyolarını dinlemek pek mümkün değil.

Var olan önüne engel olur sebebiyle uzaylıları aramak MWA için bir evvellik değil. Lakin teleskop Samanyolu’nun gaz açısından zengin bir noktasında 98-128 Megahertz aralığında nitrik oksit emisyonu ararken 17 saat geçirdiği sırada, Tingay ve Dr. Chenoa Tremblay, bu veriyi Dünya dışı yaşam işaretleri için de analiz edebileceklerini fark ettiler.

Merkezinde Vela süpernova kalıntısının yer aldığı 400 derece-karelik alan en az 10 milyon yıldız içeriyor ve bunların 5’inin gezegenlere sahip olduğu biliniyor. Eğer bunlardan birinin çevresinde galaksinin dikkatini çekmeye çalışan ve ortalama 100 Megahertz civarında çok güçlü bir sinyale sahip olan bir uygarlık olsaydı, bu sinyali bulacak olan araç MWA olurdu.

Lakin Tingay ve Tremblay, Publications of the Astronomical Society of Australia üstündeki raporlarında böyle bir sinyalle karşılaşmadıklarını belirtiyor. Yine de Tingay hayal kırıklığına uğramış değil: “Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde Douglas Adams’ın belirttiği gibi ‘uzay büyük, çok büyük.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ