Teknoloji Haberleri

Venüs’te yaşamak mümkün olabilir! İşte bulgular

Uzayın en sıcak gezegeni olarak anılan Venüs’te yaşamak artık gerçeklik payı olan bir hayal olabilir. Kraliyet Astronomi Derneği tarafından …

Venüs’te yaşamak mümkün olabilir! İşte bulgular

Uzayın en sıcak gezegeni olarak anılan Venüs’te yaşamak artık gerçeklik payı olan bir hayal olabilir. Kraliyet Astronomi Derneği tarafından yapılan bir açıklama bilim dünyasını heyecanlandırdı. Dernek, bugün, Venüs ile ilgili çok mühim bir basın toplantısı düzenleyeceğini açıkladı.

Bu açıklamanın detayları hakkında hala bir bilgiye sahip değiliz. Konu ile ilgili detayların bilim dünyasında saygın olarak nitelendirilen basın kuruluşlarına iletildiği bilgisine ulaşıldı Lakin bu bilgilerin paylaşılması şimdilik yasak.

Venüs’te yaşamak için neler lüzumlu?

Güneş’e uzaklık yönünden ikinci sırada olan Venüs’te renksiz, yanıcı ve zehirli olan fosfin bileşeni tespit edildi. Bu bileşen, yaşamın olduğu yerde görülen bir bileşen olarak biliniyor.

Şili’deki Atacama (ALMA) teleskobu ile Hawaii’deki James Clerk Maxwell teleskobu tarafından tespit edilen fosfin, “biyolojik imza” olarak da adlandırılıyor. Nature Astronomy dergisinde yayımlanacağı söylenen bu çalışmaya MIT, Cardiff Üniversitesi ve Manchester Üniversitesi katkıda bulundu.

Araştırmacılar, Venüs’te yer alan fosfin miktarının cansız (yaşam içermeyen) olan kaynaklardan gelemeyecek kadar çok olduğunu sözlerine ekledi Nihai sonucu öğrenmemiz için ilgili basın açıklamasını beklememiz gerekiyor.

Bu konuya ilişkin bir video yayımlandı. Eğer araştırmacıların elde ettiği bulgular gerçekse Venüs’te yaşamak mümkün olabilir. Bir diğer ihtimal ise Venüs’teki fosfinlerin birbirleri ile tepkiye girmesi. Eğer bu bileşenler birbirleri ile tepkimeye girmişse o hâlde herhangi bir hayat ihtimalînden söz edemeyiz.

Sizce Venüs’te yaşamak ne kadar mümkün? Demirin bile dayanamayıp eridiği bu gezegende kişilerın yaşamaya başladığına kaç yıl sonra tanıklık edeceğiz? Yorumlarınızı ve tahminlerinizi bekliyoruz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ