Teknoloji Haberleri

WhatsApp’tan sahte koronavirüs haberleri için önlem

WhatsApp’tan sahte koronavirüs haberleri için önlem

Tüm Dünyada milyonlarca kişinin telefonunda yer alan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, koronavirüs salgınından dolayı alakasız yalan haberlere yönelik mühim adımlar gerçekleştirdi.  Facebook bünyesinde yer alan sosyal medya uygulaması, yeni tip koronavirüs hastalığından dolayı bir bilgi sayfası oluştururken bunu yanı sıra sahte bilgilerinde yayılmaması için 1 milyon dolar bağış yaparak önlem aldı.

OLUŞTURULAN SAYFANIN AMACI, HABERLERİ SORUMLU ŞEKİLDE PAYLAŞMAK
Bilgi sayfasında yer alan açıklamada, “WhatsApp en önemli kişilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. İşte WhatsApp’ı arkadaşlarınıza ve ailenize bakmak, en son resmi sağlık bilgileriyle güncel kalmak ve bilgileri sorumlu bir şekilde paylaşmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler” yazıyor.

GERÇEKLERİ, RESMİ KAYNAKLARLA DOĞRULAYIN
Sayfada bunun yanı sıra, “Aldığınız mesajları düşünün, çünkü koronavirüs hakkında gönderilen her şey doğru çıkmayabilir. Gerçekleri diğer güvenilir resmi kaynaklarla doğrulayın. Bir şeyin doğru olduğundan emin değilseniz, iletmeyin.” ifadeleri yer alıyor.

SAHTE HABERLERİN TESPİTİ İÇİN BÜYÜK BAĞIŞ
WhatsApp, bilgilendirme sayfası dışında koronavirüs salgınına karşı sahte haber yapılmaması ve yapılan haberlerin yayılmaması için Poynter Enstitüsü’nün Uluslararası Gerçek Kontrol Ağı’na (IFCN) 1 milyon dolar bağışladı. Yapılan yardım sayesinde 45’ten fazla ülkede virüsle ilgili yapılan sahte haberlerin tespit edilmesi sağlanacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ