Teknoloji Haberleri

Windows 10 Sıfırlama

Windows 10 Sıfırlama

Windows 10 Sıfırlama Nasıl Yapılır ?

 

İşletim sistemleri bilgisayarlar için vazgeçilmezdir. Amiga, Chromium, GNU/Linux, Mac OS X, MS-DOS, Pardus, Windows sundukları işletim sistemleri ile kullanıcılarına hitap etmektedir. Bilgisayarda çalışan, donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için servis sağlayan yazılımların tamamı olan işletim sistemi; girdi-çıktı, bellek atama gibi donanım fonksiyonları için uygulama programları ve bilgisayar donanımı arasında aracılık yapmaktadır.

windows10-turkce

Windows ise geliştirdiği işletim sistemleri ile dünyada en yaygın kullanım alanına sahip olma özelliğini kazanıp işletim sistemi pazarının %90’ını kontrol etmektedir. Windows 3.0, 3.1, 95 ve 98, 2000 ve ME, XP, Vista, 7, 8, 8.1 ve şu an en günceli olan Windows 10 kullanıcılarının ihtiyaçlarını gidermek için geliştirilmiştir. Bu bağlamda işletim sistemlerine yeni özellikler eklenmiştir.

 

Bunlardan bir tanesi de, kullanıcı kendi ayarları ile problemler yaşadığı takdirde işletim sistemini sıfırlama özelliğidir. Windows 10 Sıfırlama, yapmamanın birkaç tekniği vardır. Birincisi, Başlat menüsü ardından Ayarlar bölümüne girilir ve “Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğine gelinmelidir. Daha sonrasında Kurtarma işaretlenir ve Bu Bilgisayarı Sıfırla denilerek işlemin tamamlanması sağlanabilmektedir.

windows10

İkinci yol ise Başlat tuşuna basıp “sıfırlama” yazıldığı takdirde birinci yöntemdeki ara aşamaları direkt olarak geçip Windows 10 Sıfırlama yapılabilmektedir. Üçüncü yöntem ise bilgisayar kapalı halde iken önce açma tuşuna basılır ve bilgisayar markalarına göre değişen f6, f8, f10 vb. fonsiyonel tuşlar aracılığı ile işletim sisteminin sıfırlama bölümüne gelinebilmektedir. Sıfırlama yöntemi ile kullanıcı dilediği takdirde kişisel verilerinin korunmasını da yapılan bu adımlar sayesinde sağlayabilmektedir. Bu bakımdan işletim sisteminin sıfırlanmasından kaynaklanan kişisel verilerin kaybedilmesi sorununun önüne geçildiği için bütün kullanıcılar için bir avantaj sağlamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ