Teknoloji Haberleri

Windows 10’un Komut Satırı Aracına Yeni (ve Şaşırtıcı) Özellikler

Microsoft, komut satırının modernleştirilmiş sürümü Windows Terminal için bir dizi geliştirmeyi kullanıma sundu. Windows Terminal’in yeni sürümü …

Windows 10’un Komut Satırı Aracına Yeni (ve Şaşırtıcı) Özellikler

Microsoft, komut satırının modernleştirilmiş sürümü Windows Terminal için bir dizi geliştirmeyi kullanıma sundu.

Windows Terminal’in yeni sürümü olan 1.2, Komut Paleti, Odak Modu ve Sürekli üstte modu gibi yenilklerle geliyor. Komut Paleti, bir dizi komut seçeneğini önünüze getirirken Odak Modu, pencereyi büyütüyor ve görev çubuğunu görünmez hale getiriyor. Sürekli üstte modu ise adından anlaşılacağı üzere diğer programların pencerelerinin komut satırı arayüzünün üstüne gelmesini engelliyor.

“Deneysel” olarak işaretlenen bir ekleme ise eski CRT monitörlerin bulanık görünümünü canlandıran ve “retro terminal efekti” sunan bir işlev. Deneysel olduğundan, bu işlevin gelecek sürümlerde yer alma garantisi bulunumyor.

Microsoft Store üstünden indirilebilen Windows Terminal, Windows’un Sürekliki Komut Satırı ve PowerShell’ine kıyasla daha zengin bir deneyim sunuyor. Yalnızca sekmeli arayüz bile Terminal’i denemenizi sağlayabilir. Windows Terminal ile Komut Satırı, PowerShell, WSL (Linux için Windows alt sistemi) ve Azure Cloud Shell içinde geçiş yapabiliyorsunuz.

Yeniliklerden bazıları 1.2 sürüünde varsayılan olarak açık yer almıyor. Gizli işlevlere ulaşmanızı sağlayacak Komut Paletini etkinleştirmek için settings.json dosyasında “actions” bölümüne { “command”: “commandPalette”, “keys”: “ctrl+shift+p” } eklemeniz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra bu klavye kısayolunu kullanarak, içinde arama yapabileceğiniz bir komut listesine ulaşabiliyorsunuz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ