Teknoloji Haberleri

Windows’u hızlandırma yöntemleri

Windows’u hızlandırma yöntemleri

Windows’u hızlandırıp, pc’nizden en etkili verimi almak için temel düzeyde yapabileceğiniz ayarları sıraladık;

1. Windows Başlangıçtan gereksiz programları kaldırma; Pc’nizi açtığınızda daha önce yüklenmiş programların birçoğunun arka planda çalışmaya başlaması performansı önemli ölçüde etkiler, Görev Yöneticisi’ni açın ve Başlangıç sekmesine tıklayarak listedeki öğeleri tek tek inceleyin. Başlangıçta ihtiyacınız olmayan programlara sağ tıklayın ve Devre dışı bırak seçeneğine tıklayınız, gereksiz programları kaldırınca windows’unuz hem daha hızlı açılır hemde araka planda fazla program çalışmadığı için performansı artar.

2. Windows’un görsel efektlerini kapatın: Pencereleri küçültüp büyütürken veya yazı tiplerinin kenarlarını yumuşatırken kullanılan animasyonlar görüntüyü daha hoş hale getiriyor. Ancak bu özellikleri kapatarak görsel güzelliği performansa tercih edebilirsiniz. Başlat menüsüne “performans” yazın ve Windows’un görünümünü ve performansını ayarla seçeneğine tıklayın. Bu pencerede bir dizi performans seçeneği göreceksiniz. Bu seçeneklerde göz gezdirin ve dilediklerinizi kapatın. En iyi performans için “En iyi performans için ayarla” seçeneğini kullanabilir, tüm seçenekleri kapatabilirsiniz.

3. Güç seçeneklerini gözden geçirin: Ayarlar > Sistem > Güç ve uyku yolunu izleyin. Ek güç ayarları bağlantısına tıklayın ve Dengeli planı kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Bu plan güç tüketimini yaptığınız işe göre ayarladığı için genellikle tüm kullanıcılar için en iyi seçenek.

4. Eski ve gereksiz uygulamalarınızı kaldırınız: Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin ve yüklü programların listesine bir bakın. Kullanmadığınız veya ihtiyacınız olmayan programlara tıklayıp Kaldır’a tıklayın.

5. Sabit diskinizi ara ara temizleyin: Sabit diskinizde binlerce dosya biriktiyse, biraz temizlik PC’nizin nefes almasını sağlayabilir. Başlat menüsüne Disk Temizleme yazın ve Windows’a gereksiz verileri tarattırın. Daha fazla dosya bulmak için Disk Temizleme penceresini gördükten sonra Sistem dosyalarını temizle’ye tıklayın.

6. Zararlı (virüs, spyware,malware, gibi) yazılımlara karşı tarayın: PC’niz aniden yavaşladıysa, bunun nedeni bir zararlı olabilir. Malwarebytes’ın ücretsiz sürümünü yükleyin ve bir tarama çalıştırın. Sisteminizde zararlı olmadığından eminseniz, bir antivirüs yazılımıyla onu koruma altına alın.

7. Yeniden başlatın: PC’nizi haftalardır kapatmadıysanız, Windows normalden yavaş davranmaya başlayabilir. Bu durumda sadece Windows’u yeniden başlatarak sorunlardan kurtulabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ