Teknoloji Haberleri

WordPress 503 Service Unavailable Hatası Çözümü

WordPress 503 Service Unavailable Hatası Çözümü
Bir WordPress siteniz var  ve 503 Service Unavailable Hatasımı alıyorsunuz?, WordPress püf noktalarını çözmek biraz vaktinizi alabilir. Kullanım şekli genel olarak sorunsuzdur yalnız bazı durumlarda çözmeniz gereken problemler yaşayabilirsiniz. Bu durum pek nadir yaşanır ama yine de olması muhtemel olaylardır. Wordpres’i Yeni kullananlar için yaşanabilir bu sorunlar büyük üzüntüye neden olabilir. Misal verilecek olursa 503 service unavailable hatası da başınıza gelebilecek sorunlardan bir tanesidir.
Bu hatanın oldukça fazla potansiyel sebebi bulunuyor. İyi haber ise şu, eğer metodolojik hareket ederseniz, süratli bir biçimde problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Problemin çözülmesinin ardından bu durumunun bir daha ortaya çıkamamsı için yapmanı gereken bir kaç adım bulunuyor.
Bu rehberde 503 service unavailable hatasının ne olduğundan biraz bahsettikten sonra WordPress sitelerinde niçin meydana geldiğina deyineceğiz. ardından sorunun çözümü için dört farklı yöntemi anlatacağız ve bir daha yaşanmaması için neler yapmanız gerektiğini öğreteceğiz. Hemen anlatmaya başlayalım!
503 service unavailable hatası yalnızca WordPress sitelerine özel değildir. Bir internet sitesini açmaya uğraştığınızda sunucuya ulaşılamıyorsa gösterilen kainatsel bir mesajdır. 404 hatasının aksine (varolmayan bir sayfaya girmeye uğraştığınızda ortaya çıkar), 503 hatası ortada birşeyin olduğunu Lakin o an için ulaşılamadığını belirtir. bazı zaman bazı tarayıcılar sayfaya geçici olarak ulaşılamadığını söyleyen 503 service temporarily unavailable mesajını göstererek ardından tekrar denemenizi ister.
Bu tür hatalılarda çoğunlukla olduğu gibi, sorunun kaynağı pek çok farklı şey olabilir. Bu sebeple en yaygın dört tanesini inceleyelim:
Eklenti yahut temalarınızdan birisinin problemli olması. Konu WordPress olduğunda 503 hatasının en yaygın sebeplerinden birisi PHP scriptleridir. Daha spesifik olmak gerekirse, eklenti yahut temalarınızdan bir tanesi sunucunun talebi doğrultusunda yüklenemiyor olabilir ve bu da sitenizin açılmasına engel olur.
Özel scriptler. Çoğu kişi WordPress sitesine özel scriptler ekliyor. Bu da yukarıdaki nedenden ötürü sorun çıkarabilir.
Sunucu arızası. Çoğu modern web host hizmeti oldukça düşük süre kapalı kalıyor. Lakin yine de bazı nadir durumlarda sunucunuz aşırı trafik gibi sebeplerden geçici olarak kapalı olabilir ve bu da bizi sıradaki potansiyel sebebe getiriyor.
Denial of Service (DDoS) saldırıları. Bazı durumlarda internet siteniz bir DDoS saldırının hedefi olabilir. Bunun anlamı sitenizi hizmet dışı bırakmak için devasa miktarda trafiğe maruz bırakılması demektir.
Eğer dikkatinizi veriyorsanız, yukarıdaki sebepleri iki kategoriye ayırabiliriz – sunucunuzdan kaynaklanan durumlar ve WordPress’den kaynaklanan durumlar. Şimdi ikisini de nasıl çözebileceğinizden konuşalım.
WordPress 503 Service Unavailable Hatası Çözümü
Çoğu WordPress hatasının aksine bu hata yakın zamandaki bir yedeğe geri yükleme yaparak çözülemez. Lakin yine de farklı sorunlarla karşılaşma ihtimalinize karşı sitenizin düzenli olarak yedeğini alın. Bununla beraber, birinci adıma geçelim.
1. WordPress Eklentilerinizi Devre Dışı Bırakın
Eğer sorun sunucunuzda değilse, işler biraz enteresan (yahut bakış açınıza göre, can sıkıcı) bir hale dönüşebilir. 503 hatası bir eklenti yahut tema sebebiyle ortaya çıkmakta olabilir. Lakin eklenti olması daha muhtemeldir çünkü çoğu kişi aynı anda pek çok eklenti kullanıyor ve bu da Tamamen doğal olarak olasılığı arttırıyor.
Eklentilerinizi devre dışı bırakmak için admin panelinize giriş yapamayacağınız için biraz yaratıcı olmamız gerekiyor. Başlamadan evvel herhangi bir FTP istemcisi indirin, örneğin FileZilla. Bu tür yazılımlar sunucuza güvenli biçimde dosya transferi yapabilmenizi sağlar. İşe koyulmadan evvel FTP bilginizi biraz tazelemek isteyebilirsiniz.
Hazır olduğunuzda FTP erişim bilgilerinizi öğrenin. 000webhost üstünde bu bilgileri Ayarlar -> Genel bölümünde bulabilirsiniz. ardından bu bilgileri kullanarak FileZilla üstünden sunucunuza bağlanın:
Giriş yaptıktan sonra sağ kısımda sunucuda yeralan tüm klasörleri gösteren bir liste göreceksiniz. Sıra sıra yapmanız gerekenler şöyle:
WordPress root klasörünü bulun, özellikle public_html adındadır.
Bu klasörü açın ve wp-content dizinine ulaşın.
plugins klasörünü bulun, sağ tıkladıktan sonra Yeniden Adlandır seçeneğine tıklayın.
Filezilla aracılığıyla plugins klasörünü yeniden adlandırın
Plugins klasörünün adını kolay hatırlayabileceğiniz herhangi başka birşey ile değiştirin, örneğin plugins-devredisi.
WordPress sitenize giriş yapmayı deneyin.
Eğer 503 hatasının arkasında bir eklenti varsa, sitenize şu an giriş yapabiliyor olmalısınız. WordPress plugins klasörünün adını değiştirdiğinizde bütün eklentilerinizi devre dışı bırakmış oldunuz.
Şimdi yaptığınız değişikliklerden sonra biraz düzenleme yapmak gerekiyor. Bunun FTP istemcisini kullanarak tekrar wp-content klasörüne geri dönün. plugins-devredisi klasörünü tekrar orjinal hali olan plugins olarak değiştirin. Şimdi WordPress tüm eklentilerinizi tekrar tanıyacak Lakin varsayılan olarak devre dışı bırakacaktır:
Burada kaç tane eklentiniz olduğuna bağlı olarak işler biraz karışabilir. WordPress admin paneline girin ve Eklentiler sekmesine tıklayın ve ardından eklentilerinizi sıra sıra etkinleştirin. Her bir eklentiyi etkinleştirme sonrasında sitenize tekrar girmeyi deneyin. Bu işlemi sorun tekrar yaşanana kadar tekrarlayın. Bulduğunuz zaman FTP istemcisi üstünden wp-content/plugins dizinine geri dönün ve ilgili klasörü silin (eklenti adıyla aynı isimde klasör olmalı):
WordPress 503 hatasına sebep olan bozuk eklenti klasörünü silme
Böylece sorunun tekrar ortaya çıkmasını engellemiş olursunuz Lakin Tamamen doğal olarak bu eklentiden mahrum kalırsınız. Bu kısımda yapabileceğiniz şey geliştiriciyle irtibata geçerek sorunu çözmeyi istemek olabilir. bunun yanısıra eğer eklent ihayati önem taşıyorsa WordPress Eklenti Dizininden bir alternatif araştırabilirsiniz. İki türlü de, eğer 503 hatasıyla tekrar karşılaşırsanız kolayca nasıl çözmeye başlayacağınızı biliyorsunuz.
2. Aktif WordPress Temanızı Devre Dışı Bırakın
Eğer yazımızda buraya kadar geldiniz ve sorun hala devam etmektesa, eklentiler sorunun sebebi değil demektir. Bu yüzden hala kontrol etmemiz gereken tema ve özel scriptler bulunuyor. Önce temadan başlayalım.
Neyse ki bu işlem de yukarıdakiyle oldukça benzer, bu yüzden süratli bir biçimde devam edebilirsiniz. Yapacağımız şey yine FTP kullanarak hatanın kaynağının aktif olarak kullandığınız tema olup olmadığını kontrol etmek. Takip etmeniz gereken adımlar şöyle:
FTP istemcisi kullanarak sunucunuza bağlanın.
WordPress root klasörünü açın.
wp-content/themes dizinine ulaşın.
Aktif temanızla aynı yahut benzer adı paylaşan klasörü bulun.
Yeniden Adlandır seçeneğine sağ tıklayın.
Bu klasörün adını yine kolay hatırlayabileceğiniz birşey ile değiştirin, örneğin tema-devredisi.
WordPress sitenizi açmayı deneyin.
Şimdi ne yapacağınızı biliyorsunuz. Eğer WordPress sitenizi 503 service unavailable hatasıyla karşılaşmadan açabiliyorsanız, sorunun temada olduğu kesinleşir. aynı zamanda sitenizin artık farklı göründüğünü farkedeceksiniz. Bunun sebebi temanızın klasörünü sildiğinizde WordPress varsayılan temayı uygulamaya koyar:
WordPress varsayılan aktif tema
Tamamen doğal olarak eski temanızı geri isteyeceksiniz. Lakin bu yine aynı hatayla karşılaşacağınız anlamına gelmektedir. Bu durumda temayı tekrar indirmenizi ve en son sürümüne sahip olduğunuza emin olmanızı tavsiye ediyoruz. Önceki çözümde olduğu gibi çözüm için geliştiriciyle irtibata geçebilirsiniz.
Eğer hata sürüyorsa, alternatif temalar bakmaya başlamanız gerekiyor. Dilerseniz temanın eski sürümlerinden birisini kullanmayı deneyebilirsiniz Lakin bu tavsiye ettiğimiz birşey değil. Sonuçta eski yazılımlar saldırılara karşı daha savunmasızdır.
3. 503 Hatasının Kaynağını Bulmak İçin WordPress Debug Özelliğini Etkinleştirin
Şimdiye kadar sunucu, eklenti ve tema taraflı potansiyel hata kaynaklarını elemiş olduk. bununla beraber geriye tek birşey kalıyor: özel scriptler. Bu noktada problem şu, çoğu kişi bir saatten sonra eklediği özel kodları unutabiliyor. WordPress’de oldukça fazla dosya var ve bu yüzden doğru olanı bulmak ve sorunun kaynağı olan kod satırlarını saptamak samanlıkta iğne aramaya benziyor. İhtiyacımız olan ise bu iğneyi bulabilecek sembolik bir metal detektörü, WordPress debug donanımı tam da bu noktada yardımımıza koşuyor.
Öncelikle varsayılan olarak devre dışı olduğundan bu donanımı etkinleştirmemiz gerekiyor. Bunu yapabilmek için FTP istemcinizi açın ve aşağıdaki talimatları uygulayın:
WordPress root klasörünü açın.
wp-config.php dosyasını bulun.
Dosyaya sağ tıklayın ve Görüntüle/Düzenle seçeneğini seçin, ekranınıza metin editörü şeklinde açılacaktır.
Dosyanın sonuna doğru That’s all, stop editing! Happy blogging satırını bulun.
Bu satırın hemen üstüne şu kodu ekleyin:
@ini_set( ‘display_errors’, 1 );
Değişiklikleri kaydedin ve dosyayı kapatın. Sitenizi açarak 503 hatasının tekrar yaşanmasını sağlayın.
Şimdi ne olduğunu kısaca özetleyelim. Yukarıdaki kodu wp-config.php dosyasına eklediğinizde WordPress hata görüntüleme donanımıni devreye sokmuş oldu. bununla beraber jenerik olmayan daha geniş bir şekilde bir hata mesajı görüntüleyecek.
503 hatasını hala çözemediğimiz için sitenizi açmayı denediğinizde bu hata tekrar yaşanacak. ardından WordPress sitenize girmeye uğraştığınızda neler meydana geldiğinı hakkında geniş bir şekilde bir bilgi mesajı gösterecek.
WordPress Hata Mesajı Görünümü
Çoğu dfurumda hata mesajı hangi dosyanın hataya yol açtığuyla beraber hangi kod satırının sorunlu olduğunu da gösterir. bununla beraber gereksiniminiz olan tüm bilgiye sahip olursunuz ve FTP istemcinizi açarak lüzumlu değişiklikleri uygulayabilirsiniz. İnternette araştırma yaparsanız aynı sorunu yaşayan diğer kullanıcılardan bir çözüm bulma olasığınız vardır.
ÖNEMLİ:
Güvenlik sebepleri ötürüsıyla hata ayıklama modunu işiniz bittikten sonra kapatmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bunu yapabilmek için wp-config.php dosyanızda yaptığınız değişiklikleri geri alın.
4. Web Hosting Sağlayıcınızla İletişime Geçin
Eğer internet siteniz devasa derecede trafik alıyorsa zararlı yahut normal olsun, tek başınıza çözebileceğiniz birşey değildir. Sorunu çözmek için web host destek ekibinize başvurmalısınız.
Sormanız gereken ilk şey sitenizde herhangi olağan dışı trafik olup olmadığıdır. Konuştuğunuz temsilci kim olursa olsun bu soruya dakikalar içinde cevap verebilir, bazı zaman saldırı altında olup olmadığınızı da belirtebilir. Bu noktada birkaç şey olabilir:
Trafiğin üstesinden gelmek için hosting planınızı geçici olarak yükseltebilirler, tabi eğer muhtemelse.
Aldığınız trafiği karşılaması için sahip olduğunuz planı yükseltmek isteyip istemeyeceğiniz sorulabilir.
DDoS saldırısına karşı bazı savunma mekanizmaları devreye sokulabilir, eğer sorunun bu olduğu anlaşılırsa.
Trafik dalgasının kendi kendine bitmesini beklemeniz istenebilir.
İyi bir web host firması bir ve üç içindeki cevaplara başvuracaktır çünkü sorunun çözümü için en verimli yöntemler bu üçüdür. Eğer birisi size sorun geçene kadar beklemenizi söylüyorsa, kullanıcılarıyla daha iyi ilgilenen bir web hosting firmasına geçmeyi düşünmelisiniz.
Son olarak, 503 service unavailable hatasının sunucunuzun kapalı olması yüzünden kaynaklanabileceğinden bahsetmediğimizi farketmiş olmalısınız. Bu tabi ki olabilir birşey. Lakin çoğu modern web host firmasının muhteşem uptime kayıtları bulunuyor, bu yüzden rastgele sunucu kazaları oldukça nadirdir.
WordPress 503 Sunucu Bazlı hatalıların Önüne Nasıl Geçilir
Sorun çözümlemeye başlamadan evvel site trafiğindeki dalgalanmaların 503 hatalılarına sebebiyet verebileceklerinden bahsetmiştik. Eğer gelecekte bu hatayla karşılaşmak istemiyorsanız şimdiden yapabileceğiniz iki şey bulunuyor.
1. Daha İyi Bir Hosting Planına Geçin
Hosting planınız ne kadar güçlüyse, çok sayıda ziyaretinin üstesinden gelmeniz o kadar kolay olacaktır. Ücretsiz planlarımız ufak ve orta dereceli siteler için yeterli gelmektedir. Lakin daha büyük bir durum söz konusu olduğunda yeterli olmayabilir.
İki farklı hosting planı örneği
İnternet siteniz mevcut hosting planınızı aştığında, sürekli olarak yavaşlayacağını farkedeceksiniz. Bu, yükseltmeye gereksiniminiz olduğunun iyi bir göstergesidir. Bizim tavsiyemiz Hostinger WordPress planlarına göz atmanız. Çok sayıda kullanışlı özellik sunmalarının yanında, her türlü internet sitesinin altından kalkabileceklerine emin olabilirsiniz.
2. Content Delivery Network, İçerik dağıtım Ağı (CDN) Kullanın
CDN’ler sitenizini alarak, sayfalarının kopyalarını oluşturan ve gerek olduğunda sunmaya başlayan sunucu gruplarıdır. Onları siz ve ziyaretçileriniz içinde bir köprü gibi düşünebilirsiniz. CDN’lerin güzel yani sunucularınızdaki yükü hafifletme donanımıdir. Artı olarak tüm dünyaya yayılmış olduklarından, özellikle sizinkinden daha süratlidırlar. Herşeyden öte, sitenizi DDoS saldırılarına yahut trafik dalgalanmalarına karşı koruyabilirler.
Tahmin edebileceğiniz üzere, çoğu CDN’ler premium hizmetlerdir. Lakin Cloudflare bir dizi sayfa desteği veren ve çeşitli diğer faydaları olan ücretsiz bir plan sunmaktadır.
Cloudflare anasayfası
Çoğu durumda WordPress’inize CDN eklemenin herhangi bir dezavantajı yoktur. Lakin yine de farklı hata türleriyle karşılaşmayacağınızın bir garantisi bulunmaz. Hazır olduğunuzda, WordPress Cloudflare uygulamasını nasıl yapacağınızı bu bağlantıdan öğrenebilirsiniz. Eğer işlem sorunsuz biçimde ilerlerse Cloudflare çalışması bir saatten fazla süre almaz.
Sonuç
WordPress 503 service unavailable hatası biraz baş ağrısı yaratabilir. Lakin sorunun çözümü çok da zor değildir. Biraz metodolojik olmanızı gerektiriyor ve bununla beraber sitenizi süratli bir biçimde tekrar çalışır duruma getirebiliyorsunuz. Artı olarak eğer bu hatayı çözebilirseniz, WordPress’de karşılaşacağınız diğer hatalılarında üstesinden gelmeniz oldukça kolay olacaktır.
503 hatasını çözmek için uygulayabileceğiniz dört adımı kısaca tekrar özetleyelim. Çoğu için FTP istemcisi kullanmanız gerektiğini unutmayın, bu yüzden hala indirmediyseniz şimdi indirmenizi tavsiye ediyoruz (Misal verilecek olursa FİleZilla):
Tüm WordPress eklentilerini devre dışı bırakın.
Aktif WordPress temanızı devre dışı bırakın.
WordPress hata görüntüleme donanımıni etkinleştirerek hatanın kaynağını takip edin.
Web hosting sağlayıcınızla irtibata geçin.
WordPress 503 service unavailable hatasının çözümüyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorumlar kısmından bize ulaştırabilirsiniz!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ