Teknoloji Haberleri

WordPress’de Çok Büyük Güvenlik Açığı

Blog ve kişisel yayın sitesi WordPress’te yer alan popüler bir eklentideki güvenlik açığı sebebiyle binlerce web sitesi risk altında. dünya …

WordPress’de Çok Büyük Güvenlik Açığı

Blog ve kişisel yayın sitesi WordPress’te yer alan popüler bir eklentideki güvenlik açığı sebebiyle binlerce web sitesi risk altında. dünya çapında 500 milyondan fazla kullanan kişiyi koruyan Bitdefender Antivirüs, WordPress eklenti güncellemelerinin düzenli ve otomatik olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtiyor. 

WordPress tabanlı 70.000’den çok web sitesinin kullandığı wpDiscuz eklentisindeki kritik bir güvenlik açığı, web sitelerini uzaktan saldırılara açık hale getiriyor. dünya çapında 500 milyondan fazla kullanan kişiyi koruyan Bitdefender Antivirüs, WordPress eklenti güncellemelerinin düzenli ve otomatik olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtiyor. 

WpDiscuz eklentisi, kullanıcıların blog yayınlarında WordPress’in kendi dahili yorumlama sisteminden daha fazla geri bildirim bırakmasını sağlıyor ve yorumları gerçek anlamda ele alması sebebiyle de birçok site sahibi tarafından tercih ediliyor. Keşfedilen güvenlik açığı, wpDiscuz eklentisinde gizleniyor ve bilgisayar korsanlarının PHP dosyaları da dahil olmak üzere hedeflenen web sitelerine rastgele dosyalar yüklemelerini mümkün kılıyor. Bu nedenle kritik güvenlik açığı, kendilerine yönetici izni vererek sitelerde istedikleri gibi değişiklikler yapmak isteyen bilgisayar korsanları tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Eklentiyi Hemen Güncelleyin! 

Bitdefender Antivirüs araştırmacıları, eklentideki güvenlik açığının ytesiriz bireyler tarafından kullanılarak web sayfalarına ve sunuculara rastgele birçok zararlı dosyanın izinsiz eklenebileceğini açıklıyor. Bitdefender Antivirüs araştırmacılarının yaptığı uyarıda WordPress site yöneticilerinin, wpDiscuz eklentisini mümkün olan en kısa zamanda güncellemeleri ve otomatik güncellemelerin etkinleştirilmesi gerektiğine yer verildi. Aksi takdirde bu açığı kullanan kötü niyetli bireyler markanıza zarar verebilir, web sitenizin ziyaretçilerini kullanarak servet kazanabilirler.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ