Teknoloji Haberleri

Xiaomi Redmi Note 9 Pro incelemesi Xiaomi Redmi Note 9 Pro İnceleme

Güzel tasarım Uygun performans Pil ömrü Serin çalışıyor Gün ışığında fotoğraf kalitesi microSD ve çift SIM NFC Selefine kıyasla büyük fark yok …

Xiaomi Redmi Note 9 Pro incelemesi Xiaomi Redmi Note 9 Pro İnceleme
 • Güzel tasarım
 • Uygun performans
 • Pil ömrü
 • Serin çalışıyor
 • Gün ışığında fotoğraf kalitesi
 • microSD ve çift SIM
 • NFC
 • Selefine kıyasla büyük fark yok
 • Düşük ışık performansı
 • Telefoto kamera yok
 • Ağır

Bir süredir Xiaomi’nin yeni serisini sırasıyla inceliyoruz. Daha evvel Mi Note 10 liteRedmi Note 9 ve Poco F2 Pro‘yu tüm detaylarıyla değerlendirmiştik, şimdi ise sırada Redmi Note 9 Pro var.

Geçen yıl Redmi Note 8 Pro‘yu incelediğimizde, o dönemin En kaliteli fiyat/performans modeli olduğunu söylemiştik. Fiyatına göre oldukça fazla iddialı özellikler sunan Redmi Note 8 Pro, halen daha dikkat çekici bir model olsa da, Tabiki artık karşısında daha yeni modeller bulunuyor. Bunlardan biri de artık Note 9 Pro. Tabiki Note 9 Pro’da pek çok şey yenilenmiş olarak karşımıza çıkıyor, Lakin bazı şeyleri de olduğu gibi selefinden devralmış. Şimdi bunlar nelermiş, daha yakın zamandan incelemeye başlayalım.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Tasarımı Nasıl?

Redmi Note 9 Pro, dizaynıyla güzel görünen bir telefon olurken, elimizde tropikal yeşili rengiyle bulunuyor. Arka yüzeyde bölmeli bir dizayna gidilmiş. Üst kısım düz renkle kaplanırken, alt kısımda işlemeli bir desenin tercih edildiğini göze çarpıyor. Aurora tasarım anlayışının aynen devam ettiği telefonda, arka yüzey tamamen cam malzemeye sahip ve Gorilla Glass 5 ile korunuyor. Bu koruma selef seride de mevcuttu, yani bu hususta bir gelişme kaydedilmemiş. Bunun yanı sıra mobil cihazın kenarlarının da yine plastik çerçeveyle kapı durumda olduğunu altını çizelim.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Kamera Alanı

Telefonda tasarım anlamında en dikkat çekici değişiklik kamera alanında karşımıza çıkıyor. Kamera, Note 8 Pro’da da ortada yer alsa da, dikey olarak konumlandırılmıştı. Bu telefondaysa kare biçiminde bir kamera kurulumuna gidilmiş. Lakin kameraların kendisinde büyük değişim beklemeyin ki, bundan az sonra söz edeceğiz.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Parmak İzi Sensörü

Tasarımda bir diğer değişiklik de parmak izi sensöründe oluyor. Note 9 Pro’da parmak izi sensörü, kenardaki güç tuşu ile birleştirilmiş. Bizce bu değişiklik oldukça olumlu. Zira Note 8 Pro’da parmak izini ararken, kameraları kirletebiliyordunuz. Şimdi ise öyle bir dert yok, hem de yerini bulmak çok daha kolay. bunun yanısıra sensörün tepki zamanıni de oldukça beğendiğimizi altını çizelim. Kilidi çok süratli biçimde açabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra telefonda bir diğer güvenlik metodu olarak yüz tanıma donanımı de mevcut durumda. Onun da düşük ışık altındaki denemelerden başarıyla çıktığını altını çizelim. Tabii ki en süratlisı değil, Lakin olabildiğince süratli biçimde yüzünüzü tanıyabiliyor.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Ağırlığı

Redmi Note 9 Pro’nun tasarımını genel hatlarıyla beğendik. Elde iyi dengede duruyor ve güzel görünüyor. Kenarlara doğru kavisli hatların kullanıldığı gövdede, kalınlık yine 8.8 mm seviyesinde olurken, telefon biraz daha ağırlaşmış. 209 gram ağırlığında olan mobil cihazı biraz ağır bulduğumuzu söylememiz lazım.

mobil cihazın çevresine incelediğimizde, alt kısımda 3.5 mm kulaklık girişiUSB-C portu ve hoparlör mazgalı bulunuyor. Telefonda yine stereo hoparlör yok, yalnızca alt kısımdan ses sağlayabiliyorsunuz. Hoparlör, nispeten yüksek ses üretiyor ve distorsiyonsuz maksimum ses seviyesine ulaşabiliyor. Bu da ara sıra video ve müzik oynatmak için uygun oluyor. Kablosuz kulaklık bağlamak isterseniz ise, telefonda yer alan Bluetooth 5 desteği yardımınıza koşuyor.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Çift Sim Kart Desteği

Note 9 Pro’da çift SIM kart desteği mevcut. Slotta bunun yanısıra microSD kart için bir yer de var. Yani hem iki hattınızı hem de microSD kartınızı aynı anda kullanabiliyorsunuz.

Üst kenarda kızılötesi sensörün yer aldığı telefonda, sağ kenardaysa ses butonlarını görebiliyorsunuz.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Ekran Özellikleri Neler?

Redmi Note 9 Pro, ekran büyüklüğü haricinde selefinin üzerine pek koyamayan bir telefon oluyor. Ekran büyüklüğü 6.67 inç olurken, çözünürlük de 1080×2400 piksel şeklinde. Bu çözünürlük orta menzilli mobil cihazlar içinde oldukça yaygın durumda. Buna bağlı olarak da selef serideki gibi 395 ppi piksel yoğunluğu korunmuş ve panel de yine IPS LCD şeklinde.

mobil cihazın ekranı oldukça gözalıcı, onu söylemek lazım. Ortalama 570 nit seviyelerine ulaşabilen ekran gözalıcılığı, bununla beraber mobil cihazı dış mekan kullanımına çok uygun hale getiriyor.

Bunun yanı sıra Redmi Note 8 Pro’da ön kamera ekran üstünde damla çentik şeklinde yer alırken, bu seride ekranda delik şeklinde kullanıldığını göze çarpıyor.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Özellikleri Neler?

Redmi Note 9 Pro, güncel olarak Android 10 işletim sistemiyle geliyor ve MIUI 11 arayüzünü kullanıyor. Telefondaki işlemci de yenilenmiş durumda. Redmi Note 8 Pro’nun işlemcisi MediaTek Helio G90T idi. Lakin elimizdeki telefonda tercih Qualcomm’dan yana kullanılmış ve Snapdragon 720G işlemciye geçiş sağlanmış. Peki, bu ne anlama geliyor?

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Uzun Pil Ömrü

Aslını söylemek gerekirse 2 işlemci de birbirine yakın performans gösterse de, geliştirici tarafına incelediğimizde, geliştiriciler oyunlarını Snapdragon platformu için daha sık optimize ediyorlar. Yoksa Helio G90T’nin GPU’sunun, temelde Adreno 618‘den daha yüksek frekans ürettiği söylenebilir. Bunun da karşılığı tabi oyun performansında ortaya çıkmakta. Lakin batarya verimliliğine incelediğimizde ise Snapdragon 720G‘nin oldukça verimli uğraştığını göze çarpıyor. Bu da bu telefonda daha uzun süre pil ömrü anlamına geliyor.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Depolama Kapasitesi

Snapdragon 720G, 8 çekirdekli yapıda bir işlemci. 2 adet 2.3 GHz frekansında çalışan ana çekirdeğin yanında, 1.8 GHz frekanslı Kryo 465 Silver çekirdekleri de verimlilikte yardıma koşuyor. mobil cihazın elimizdeki modeli 6 GB RAM ve 64 GB depolama alanı şeklinde. bunun yanısıra bu mobil cihazı 128 GB kapasite ile de piyasada bulabiliyorsunuz.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Performansı Nasıl?

Peki, kemik teknik kadro ışığında Redmi Note 9 Pro nasıl bir performans gösteriyor derseniz, tablolarla söze başlayabiliriz.

AnTuTu Benchmark Testi Sonucu

mobil cihazın çalışma performansını ölçümlediğimiz AnTuTu Benchmark‘a incelediğimizde, Redmi Note 9 Pro’nun bu testte 273 bin 48 puan topladığını göze çarpıyor. Bu puan, mobil cihazı Xiaomi Mi Note 10 ve Mi Note 10 Lite‘ın önüne koyarken, Galaxy A71realme 6 ve Huawei P40 Lite‘ın biraz gerisinde bırakıyor. Galaxy A71’in fiyatı son zamanda oldukça yükseldi, o nedenle onu ayrı kefede değerlendirmek lazım. Lakin realme 6 ve Huawei P40 lite, Redmi Note 9 Pro karşısındaki önemli rakipler oluyor.

Geekbench Test Sonucu

Geekbench testine sıra geldiğinde ise, Note 9 Pro’nun öne çıktığını göze çarpıyor. Tek çekirdek skoruyla 570 puan, çoklu çekirdek sonucuyla ise 1770 puan alan Redmi Note 9 Pro, Böylece bu alandaki önemli rakiplerini geride bırakmayı başarıyor ve kendisinden daha pahalı mobil cihazların hemen arkasına yerleşiyor. Bu anlamda göz doldurduğu bir gerçek. Lakin yine de bu sonuçtan Redmi Note 8 Pro kadar etkilendiğimizi söyleyemiyoruz. Zira o dönem Redmi Note 8 Pro, Huawei’nin aynı zamanda piyasaya çıkarttığı amiral gemisi Huawei P30 ile yarışıyordu.

Bu, işin teknik kısmı. Pratikte ise genel kullanım ölçeğinde oldukça akıcı bir deneyim yaşattığını söylemek bu telefon için oldukça mümkün. Lakin aralarda, arayüzde dolaşırken hafif teklemelerle karşılaştığımızı da altını çizelim. Ara ara geçişlerdeki gecikmeyi görebiliyorsunuz.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Hızı Nasıl?

Lakin özellikle web dolaşımlarında iyi performans aldık telefondan. Web sayfalarını oldukça süratli biçimde yükelyebiliyor. Bunun yanı sıra oyun kısmında ise PUBG ve Asphalt 9 Legends gibi oyunlarda akıcı bir oyun deneyimi elde edebiliyorsunuz. Lakin kare hızının 30 FPS’i aşmadığını da altını çizelim.

mobil cihazın ısı değerleri ise kullandığımız süre içinde normal düzeyde seyretti. Maksimum yük altında 38 dereceye anca çıkan telefonda, normal kullanımda ise 25 – 26 derecelerde, serin bir kullanım elde ediyorsunuz.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro test sonuçları, oyun performansı ve karşılaştırma tablolarını hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Pil Performansı

Evet, geldik Redmi Note 9 Pro’nun pil performansına. Öncelikle Redmi Note 9 Pro’da, Redmi Note 8 Pro’dan daha kapsamlı bir batarya kullanıldığını aktarabiliriz. Telefonda 5020 mAh kapasitesinde batarya yer alırken, Redmi Note 9 Pro, selefine göre daha düşük enerji harcıyor. Bu da Aslını söylemek gerekirse Snapdragon işlemcinin, Helio G90T karşısındaki hafif üstünlüğünü öne çıkartıyor diyebiliriz. Yaptığımız testlerde mobil cihazın gerek yük altında, gerekse boşta dururken daha az enerji tükettiğini gördük.

Bu sonuçlarla pratik kullanımda 1.5 günü rahat görebileceğiniz bir telefon oluyor Redmi Note 9 Pro. Daha ılıman bir kullanımla ise bu süreyi uzatabiliyorsunuz.

Spesifik kullanımda ise, ortalama 20 saatlik web dolaşım performansı, yine ortalama 19 saat aralıksız Full HD video izleme deneyimi ve yük altında ise ortalama 5 saatlik bir kullanım sağladığını altını çizelim.

Şarj konusu ise, Redmi Note 8 Pro’dan daha süratli. bu hususta gelişim kaydedilmiş ve telefona 30W süratli şarj desteği sağlanmış. İlk aşamada süratli şarj olsa da, mobil cihazın bataryası da büyük olduğu için tam kapasite dolması ortalama 2 saati alabiliyor.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Kamera Özellikleri Neler?

Evet, geldik kameralara. Redmi Note 9 Pro’da kamera hakkında selefine kıyasla büyük değişim olmadığını söylemiştik. bazı zaman teknik olarak incelediğimizde, yalnızca makro kameranın güncellendiğini göze çarpıyor.

Ana Kamera

Şimdi mobil cihazın kameralarını yakın zamandan tanıyalım. Redmi Note 9 Pro’da ana kameramız yine 64 MP şeklinde karşımıza çıkıyor. f/1.9 diyaframlı bu ana kamera, 0.8 mikrometre faz algılamalı otofokus destekli bir lense sahip durumda. Telefonda 64 MP’lik çekim yapmak istediğinizde, kamera arayüzünden bu ayarı yapmanız gerekiyor. Arayüzde alt kısımdaki noktaları kullanarak da diğer kameralar içinde geçiş yapabiliyorsunuz.

Geniş Açılı Kamera

Telefondaki geniş açılı kamera, 8 MP ve f/2.2 diyaframa sahip. Bu kamera ile 119 derecelik geniş açılı resimler çekebilirken, derinlik sensörü fiziksel olarak yine 2 MP şeklinde kamera diziliminde karşımıza çıkıyor. Son kamera ise makro çekimler için 5 MP şeklinde bulunuyor. Bu kamera, Note 8 Pro’da 2 MP şeklindeydi. Xiaomi, kurulumda bir tek bunu güncellemiş görünüyor.

Ön Kamera

Ön kamerada ise önemli değişiklik negatif yönde olmuş. Note 8 Pro’da 20 MP’lik bir sensör varken, Redmi Note 9 Pro’da ön kamera 16 MP şeklinde karşımıza çıkıyor. bunun yanısıra diafram açıklığı da f/2.5’e gerilemiş durumda.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Kamera Performansı

Peki, Redmi Note 9 Pro’nun çekim performansı nasıl? Açıkçası selefinde 64 MP’lik bir kameranın yer alması o dönem mobil cihazı etkileyici kılmıştı. Şimdi ise bu sınıf mobil cihazlar içinde benzer kabiliyetleri çokça göze çarpıyor. Performans açısından da selefiyle benzer işler yapan Redmi Note 9 Pro, günün sonunda güzel resimler ortaya koyabilen bir telefon oluyor.

64 MP şeklinde yapacağınzı çekimlerde yeterince detay seviyesi yakalayabiliyor, normal modda da güzel karelet elde edebiliyorsunuz. AI, yani yapay zekayı aktive ettiğinizde ise, renklerdeki tonlamaların belirgin biçimde daha canlandığı telefonda, genel hatlarıyla gündüz, iyi ışık altında yapacağınız çekimlerden oldukça tatmin kalacağınızı gönül rahatlığıyla aktarabiliriz.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Düşük Işık Performansı

Kameraların düşük ışık performansı ise grenleri ve bulanıklıkları beraberinde getiriyor. Bu nedenle karanlık koşullarda fazla bir şey beklemeyin. Lakin yapay ışık altında çekim kalitesini elinden geldiğince arttırmaya çalışıyor.

Portre ve makro çekimlerle de sınıfının gereksinimlerini karşılayabilen Redmi Note 9 Pro, ön kamerasıyla da güzel selfie resimlerı çekebiliyor. Lakin diyaframın düşürülmesi, ön kameranın düşük ışık başarısını gölgeliyor.

Bunun yanı sıra mobil cihazın arka kamerasıyla 4K video kaydı yapılabildiğini, ön kamera ise Full HD video çekimlerine izin verildiğini altını çizelim.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro ile çekilen resimlerı hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Özetle

Xiaomi, Redmi Note 9 Pro ile beraber portföyüne fiyat/performans oranıyla oldukça uygun bir telefon daha ekliyor. 2000 TL – 3000 TL bandında, daha evvel incelediğimiz Redmi Note 9, bugünkü konumuz Note 9 Pro ve şu an testleri süren ve yakın zamanda incelemesini paylaşacağımız Redmi Note 9S modelleriyle güzel seçenekler sunan Xiaomi, yine de Note 9 Pro modeliyle geçen yılın Redmi Note 8 Pro’su kadar bizi etkilemediğini söylememiz lazım. Zira o modele göre büyük güncellemeler karşımıza çıkmıyor.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Fiyatı Ne Kadar?

Lakin günün sonunda, Redmi Note 9 Pro serisinin 2000 TL – 3000 TL fiyat bandında, kullanıcısını oldukça tatmin edecek bir telefon olduğunun altını çizmek lazım. dizaynıyla güzel ve sağlam görünen Redmi Note 9 Pro, geniş ekranıyla iyi bir multimedya deneyimi sağlıyor ve günlük yaşam için oldukça yeterli bir performans sağlıyor, pil ömrüyle ise kendinden tatmin bırakıyor.

Redmi Note 9 Pro serisini, şu an incelediğimiz 64 GB’lik sürümüyle 2900 TL civarında bir fiyatla bulabiliyorsunuz. Lakin 128 GB’lık modeli ile içindeki fiyat farkının çok az olduğunu da altını çizelim. O modeli de 3100 TL civarında fiyatlarla bulmanız mümkün.

Kimler Almalı

2000 TL – 3000 TL fiyat aralığında maliyet/fayda oranıyla iyi dengede duran bir telefon arayanlar Xiaomi Redmi Note 9 Pro’dan tatmin kalabilirler.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Ürün Türü Cep mobil cihazı
CHIP Online Notu 85
Üretici Xiaomi
İşletim Sistemi Android 10
İşlemci Qualcomm Snapdragon 720G
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Hızı 2.3 – 1.8 GHz
Ekran Teknolojisi IPS LCD
Ekran Boyutu 6.67 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 2400 px
Grafik İşlemci Adreno 618
Bellek (RAM) 6 GB
Dahili Depolama 64 GB
Ön Kamera 16 MP
Arka Kamera 64 MP
Arka Kamera (2) 8 MP
Arka Kamera (3) 5 MP
Arka Kamera (4) 2 MP
Çift Hat Var
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Batarya Kapasitesi 5020 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Var
Boyutlar 76 × 165 × 8.8 mm
Ağırlık 209 gr.

Satın Al

Alternatifleri

Xiaomi Redmi Note 9 Pro’ya alternatif olarak realme 6 yahut Huawei P40 lite modellerini de değerlendirebilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ