Teknoloji Haberleri

Yakın Bir Gelecekte, WhatsApp’a Gelecek Yeni Özellikleri Açıklıyoruz

WhatsApp geliştiricileri, iletilaşma uygulamasına yeni özellikler eklemek ve var olan ufak problemleri ortadan kaldırmak için yoğun bir biçimde …

Yakın Bir Gelecekte, WhatsApp’a Gelecek Yeni Özellikleri Açıklıyoruz

WhatsApp geliştiricileri, iletilaşma uygulamasına yeni özellikler eklemek ve var olan ufak problemleri ortadan kaldırmak için yoğun bir biçimde çalışıyor. Eğer gelecekte iletilaşma uygulamasında ne gibi yeni sahip olduğu özelliklerin olacağını düşünüyorsanız, WABetaInfo uzman kişilerına kulak vermeniz yeterli. WABetaInfo, önümüzdeki zamanlarda güncellemelerde yapılacak değişiklikleri bulmak için son WhatsApp beta yayınlarını incelemekte oldukça başarılılar. Bu özellikler normalde beta testi katılımcılarının bile kullanımına sunulmadan çok evvel fark ediliyor.

Bahsedilen yenilikler, yeni simgeler yahut kurulum dosyası içerisinde gizlenmiş Lakin hala kullanılmayan yeni bir menü için kodlar olabiliyor. Bu sahip olduğu özelliklerin WhatsApp’ın yeni sürümünde sunulacakları kesin değil ve bazıları oldukça farklı gözüküyor. Lakin şimdilik beklenen yeni özellikler için ilgi çekici bir liste açıklanmış durumda.

WhatsApp’ta daha kolay depolama yönetimi

WhatsApp’ın kendisi çok fazla alan kullanmayabilir Lakin çoğumuzun sahip olduğu çok sayıda aktif görüşme ile beraber indirilen dosyalar, tekil olarak az yer kaplasalar da, süratli bir biçimde birikiyor. Tabii ki cihazınıza kaydedilmiş olan tüm medyayı silmeniz mümkün Lakin işinize yaramayacak pek çok şeyin içinde saklamak istediğin birkaç resim yahut video olabilir.

Neyse ki görünene göre WhatsApp’ın ve ilgili dosyalarının cihazınızda ne kadar yer kaplayacağını yönetmek için yeni ve özel bir kontrol paneli ile bu durum çok daha kolay kontrol edilebilir olacak. Bu yeni panel, tek bakışta ne kadar depolama alanının kullanıldığını ve ne kadarının boşta olduğunu görmenize imkan tanıyacak. bunun yanısıra özellikle büyük olan dosyaları da öne çıkartarak bunları silmeye yahut saklamaya karar vermenize yol gösterecek.

Her bir görüşmenizin ne kadar alan kapladığını görmeniz de mümkün hale gelecek. hala yalnızca bir görüşmedeki dosyaları silmenin mümkün olup olmadığını bilmiyoruz Lakin bu donanımın de oldukça mantıklı bir alternatif olacağı söylenebilir.

WhatsApp’ta sticker araması

Bazılarımız derdini anlatmak için ufak resimleri kullanmayı tercih ediyor ve bu resimler dans eden bir ayı yahut bayılan bir kedi olduğunda, görüşmeleri daha keyifli bir hale getirmek çok daha kolay oluyor. Lakin her ne kadar bunları temaya göre filtreleme (mutlu, üzgün, sinirli, karşılamalar ve benzeri) seçeneği olsa da tam anlamıyla aradığınız sticker’ı bulmak bazı zaman oldukça zaman alıcı olabiliyor.

Görünene göre bu yeni özellik sticker’lara özel bir arama aracı getirerek bu durumu değiştirecek. Her ne kadar bu donanımı eklemek kulağa oldukça kolay gelse de, şu anda var olan her sticker için aranabilir anahtar sözcüklerin teker teker eklenmesini gerektirebileceği için zaman alıcı bir iş olduğu kesin. Bu özellik sunulduğunda oldukça kullanışlı olacak olsa da, sunulması için halen birkaç ay beklememiz gerekeceği kesin gibi görünüyor.

WhatsApp’ta daha kolay kamera erişimi

Bu özellik bir anı kamerada yakalamak ve WhatsApp üstünde paylaşmak için süratli hareket etmeye çalışan Lakin kamera tuşunu bulmakta zorlanan herkesin ilgisini çekecektir.

WhatsApp’ın ana firması Sosyal paylaşım sitesi Facebook Messenger Rooms’u yayınladığında, WhatsApp’ın kamera simgelerinden birini, yeni hizmette bir kısayol ile değiştirmişti. Her ne kadar yazı girişi çubuğunun yanında mobil cihazınuzun kamerasına ulaşmak için bir tuş olsa da, eğer mobil cihazınuzdan bir dosya ekleme tuşuna hatalılıkla basarsanız artık kameraya süratli bir biçimde erişme seçeneğiniz yer almıyor. Neyse ki artık WhatsApp geri adım atıyor ve ikinci kamera kısayolunu tekrar ekleyecek gibi gözüküyor.

Tabi ki bu geri adım ile beraber paylaşım ekranı daha büyük olacak ve biraz daha az toplu gözükecek. Lakin bir anı kesinlikle paylaşmanız gerektiğinde bu ikinci kısayol anı kurtarmanıza yardımcı olabilir.

WhatsApp’ta renk kodlu yazışmalar

Hemen hepimiz en azından bir kere WhatsApp’a bir ileti yazıp göndere bastıktan sonra hatalı gruba yolladığımızi fark etmişizdir. Bu yazının içeriğine göre yaşanan bu garip durum için özür dilemeniz yeterli olabilir yahut tik işareti maviye dönmeden evvel iletiı silmek için çok kısa bir zamanınız olabilir.

Görünene göre geliştiriciler bu potansiyel olarak utanç verici durumdan kullanıcıları kurtarmak için yeni bir özellik ekliyorlar. Bu yeni özellik, her bir görüşme için özel bir arkaplan ayarlamanıza izin verecek. Böylece iletiı yazmadan evvel, kime yazdığınızı bir bakışta anlayabileceksiniz. Umarız bu özellik, bir grup yahut insana göndereceğiniz iletiın hatalılıkla başka birine yahut başka bir gruba gönderildiği durumların sayısını azaltacaktır.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ