Teknoloji Haberleri

ZOOM Cloud Meetings! Videolu Konferans Uygulaması

ZOOM Cloud Meetings! Videolu Konferans Uygulaması

Tüm dünya’yı tehdit edip binlerce kişinin ölümüne sebep olan covid-19 yani koronavirüsten dolayı okulların tatil olmasından tutunda işyerlerinin kapanıp evlerinden işlerini yürütmek zorunda oluşu insanları videolu konferans uygulamalarına yöneltti. bu uygulamardan biri de ZOOM Cloud Meetings uygulaması , bu uygulamanın adı şu sıralar çok fazla gündem de.. Şimdi gelin sizlere Zoom uygulaması nedir? ,  Telefonferans uygulaması nedir? , ZOOM Cloud Meetings uygulaması nasıl kullanılır? biraz bilgi sahibi olalım..

Kısaca ZOOM uygulaması online olarak birden fazla kişinin görüşmesine imkan sunan bir uygulama. ZOOM, uzaktan eğitim için gerekli, bununla birlikte evden çalışanların da video konferans yapması için oldukça yararlı. Uygulmayı kullanması ise oldukça kolay. Şunu da hatırlatalım, ZOOM ve Milli Eğitim Bakanlığı MEB ile arasında bir anlaşma bulunuyor. Bu nedenle bu program üzerinden uzaktan eğitim dersleri verilecek.

ZOOM CLOUD MEETINGS UYGULAMASI NASIL KULLANILIR? NASIL İNDİRİLİR?

Uygulamayı indirmek için öncelikle zoom.us isimli web sitelerine giriş yapmak gerekiyor. Açılan web sitesi üzerinde yer alan ‘Sign Up Free’ sekmesine tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekrana e-mail adresimizi yazıyoruz. E-mail adresine gelen doğrulama linkini aldıktan sonra, ‘Download & Run ZOOM’ kısmına tıklayarak programı indirip, çalıştırabilirsiniz.

ZOOM MEETINGS UYGULAMASINDA UZAKTAN ONLINE EĞİTİM NASIL YAPILIR?

ZOOM programını kurduktan sonra ana ekran üzerinde yer alan ifadeler kısmında, Online ders yapmak için tıkla, Yeni bir online derse katılma, ders planlama gibi farklı İngilizce seçenekler yer alıyor. Öğretmenler online ders yapmak için New Meeting, yeni bir online derse katılmak isteyen öğrenciler için Join, ders planlama kısmı ise Meetings olarak yer alıyor.

Yeni bir ders başlatmak için “New Meeting” ikonuna tıklıyoruz. Burada size verilen Meeting ID numarasını öğrencilere veriyorsunuz. Start Meeting tuşuna basıp derse başladıktan sonra öğrencileriniz ile ID’yi paylaşıp derse başlayabiliyorsunuz. Açılan ekran üzerinden mikrofon ayarı video açıp kapatma ekran paylaşma katılan öğrencilerin sayısını gösteren ifadeler yer alıyor. Öğrenciler verdiğiniz ID ile ZOOM uygulaması üzerinden herhangi bir üyelik işlemi yapmadan derse katılım sağlayabiliyor.

ZOOM Cloud Meetings uygulaması Nasıl indirilir?

ZOOM Cloud Meetings uygulaması Play Store ve App Store’da bulunuyor. Uygulama marketinde arama çubuğu kısmına ‘Zoom’ yazıp, aratabilir ve uygulamaya erişebilirsiniz. Bununla birlikte uygulamayı genel olarak kullanması ücretsiz, ancak daha bühyük toplantılar ve video konferanslar, ekstra özellikler içinse belirli bir miktar ücret ödemek gerekiyor.

FİRMA BUNDAN 9 YIL ÖNCE KURULDU

Şirket, dokuz yıl önce Çin kökenli Amerikan iş insanı 50 yaşındaki Eric Yuan tarafından kuruldu.

Yuan, şirketi kurmadan önce Amerikan teknoloji devi Cisco Systems’in mühendislik biriminin başkan yardımcılığı görevindeydi.

Zoom’da düzenlenen toplantılara 2015 yılında katılan kişi sayısı 40 milyondu. Şirket 2019 yılında halka arz edildi ve piyasa değeri 16 milyar dolara yükseldi. COVID-19 salgınıyla bu rakamlar da katlandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ