Teknoloji Haberleri

Zoom uygulaması nasıl kullanılır?

Zoom uygulaması nasıl kullanılır?

2011 senesinde Çin kökenli bir  Amerikan iş insanı Eric Yuan aracılığıyla kurulan Zoom uygulaması, online olarak pek çok insanın sesli veya görüntülü görüşmesine olanak veren bir uygulamadır. Kullanması bir hayli basit olan zoom uygulaması, uzaktan eğitim süreçlerinde ve evden çalışanların video konferans yapabilmesi için yararlı bir uygulamadır.

Zoom programı kullanılarak yapılan video konferanslarına Zoom Cloud Meeting denir. Katılımcılar zoom hesabı olmadan da görüşmelere katılabilmektedir. Zoom uygulaması yalnızca şirketler için değil aynı zamanda çalışanlar, müşteriler, talebeler içinde da yapılacak görüşmeler için de pratik kullanıma sahiptir. Zoom uygulamasını kullanmak için illa kullanacağınız cihaza indirmenize gerek yoktur. Görüşmenin olacağı linke sahip olmanız, sizin görüşmeye kolaylıkla katılabilmenize imkan tanıyacaktır.

Peki, Zoom Uygulaması Nasıl Kullanılır?
Zoom uygulamasını kullanmak için zoom.us internet sitesine tıklıyoruz.
Karşımıza çıkan sayfada Sing Up Free seçeneğine tıklayıp, çıkan ekrana e-posta adresimizi yazıyoruz.
Mail adresine gelen doğrulama linkinden sonra Download & Run Zoom’a tıklıyoruz ve indirme işlemini tamamlıyoruz.
Zoom uygulaması ile yapılan bir görüşmeye katılabilmek için size gönderilen davet bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladığınızda karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bu noktada isterseniz zoom uygulamasını ücretsiz olarak sisteminize yükleyebilir ya da programı yüklemeden launch seçeneğine tıklayabilirsiniz.
Bilgisayarınıza kurduktan sonra e-posta adresinizi ile kullanıcı hesabınızı açıyorsunuz ve buradan davet edildiğiniz toplantılara görebiliyorsunuz. Toplantılara Böylece de katılabilirsiniz.
Not: Yukarıda da bahsettiğim gibi dilerseniz programı indirmeden yalnızca link aracılığıyla da görüşmelere katılabilirsiniz.
Not 2: Üyelik için Facebook kullanıcı hesabınızı da kullanabilirsiniz.
Not 3: Bilgisayarınıza yüklemek için “Zoom Client For Meetings” mobil cihaz yahut tabletiniz için sayfanın aşağısına inip “Zoom Mobile Apps” başlığını kullanınız.

Zoom Uygulaması Ücretli mi?
Zoom uygulamasının hem ücretli hem ücretsiz paketleri bulunmaktadır. Programı ücretsiz bir biçimde kullanabilirsiniz Lakin bazı özellikle ücretsiz pakette kısıtlamaya tabi tutulmuştur.
Zoom uygulamasının ücretsiz paketi ile sınırsız görüşme uygulayabilirsiniz. Ama bu görüşmelere en çok 100 kişi katılabilmektedir ve bu görüşmeleri kayıt alma imkânı yoktur.
Not: Zoom uygulaması ile birebir yapılan görüşmelerde zaman kısıtlaması yoktur ama görüşmeler ikiden çok ise ücretsiz pakette bağlantı zamanı 40 dakika ile sınırlandırılmıştır ve 40 dakika sonunda bağlantıyı tekrar kurmanız gerekmektedir.

Zoom Toplantısı Nasıl Yapılır?
Zoom uygulaması ile bir toplantı düzenlemek için aşağıdaki adımları takip ediniz;
Schedule a New Meeting butonuna tıklayınız.
Toplantının konusunu “Topic”, ne kadar süreceğini ve başlangıç zamanını belirtiniz.
Eğer yapacağınız bu toplantı düzenli bir toplantı olacaksa Recurring Meeting seçeneğini seçin ve karşınıza çıkan açılır pencerede ne sıklıkta yapılacağını ayarlayanız.
Bütün ayarları yaptıktan sonra Schedule’a tıklayıp, toplantınızı oluşturabilirsiniz.
Copy the invitation toplantınıza ait bağlantı linkini alabilir ve toplantıya katılmasını istediğiniz bireylere bu linki iletebilirsiniz.
Not: Dilerseniz zoom uygulamasından yaptığınız görüşmeleri şifreleyebilir ve yalnızca şifreyi bilen bireylerin katılımını sağlayabilirsiniz. Bunu için yapmanız gereken toplantı düzenleme sayfasından Meeting Password kısmını seçip doldurmak olacaktır.

Zoom Meetings’de Arka Plan Nasıl Değiştirilir?
Görüşme anında arka planda yer alan şeylerin görünmesini istemiyorsanız, Virtual Background donanımıni kullanabilirsiniz. İsteğe göre zoom uygulamasını size sunduğu arka planları isterseniz de herhangi bir istediğini arka planı kullanabilirsiniz. Özelliği kullanabilmek için; Uygulamanın sağ üst köşesinde yer alan dişli simgesine tıklayın.

Zoom Uygulaması Play Store ve App Store’da Var mı?
Zoom Cloud Meetings uygulaması Play Store ve App Store’da bulunmaktadır. Uygulamaların arama bölümüne Zoom yazarak, uygulamayı bulabilir ve edinebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ