Teknoloji Haberleri

Zynga, Türk Oyun Şirketi Peak’i Satın Aldı

Zynga, Türk Oyun Şirketi Peak’i Satın Aldı

Amerika Birleşik Devletleri merkezli oyun firması Zynga, Türk oyun firması Peak’i 12,3 milyar TL (1,8 milyar dolar) karşılığında satın aldı.

2010 senesinde Sidar Şahin tarafından kurulan Peak Games, yıllar içerisinde mobil oyunlarda hem Türkiye’de, hem de dünya çapında mühim bir oyuncu haline geldi. Firma Kasım 2017’de Peak, 101 Okey Plus, Spades Plus ve Gin Rummy Plus gibi oyunlarını 100 milyon dolar karşılığında Zynga’ya devretmişti. Bunun ardından firma, Toy Blast ve Toon Blast oyunlarıyla dünya pikanununa odaklanmıştı.

Peak’in kurucusu Şahin, anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Bugün geldiğimiz nokta tüm Türkiye için kibir verici ve biz hepimiz biliyoruz ki, bu daha yolun başı. Zynga ile devam edeceğimiz bu yolculukta, beraber daha güçlenerek büyüyecek olmak hepimizi geleceğe dair heyecanlandırıyor. Türkiye’den büyüyen, ilerleyen ve gelişmeye devam eden bir ekip olmayı sürdüreceğiz.”

Zynga’nın ödemenin yarısını nakit, yarısını ise Zynga hissesi olarak yapacağı açıklandı. Devasa satın alma, Çinli Alibaba’nın Trendyol için ödediği 728 milyon doları da katlayarak yabancı bir şirketin Türkiye’deki bir teknoloji firması için ödediği en yüksek miktara ulaşmış oldu.

Sidar Şahin Kimdir?

Ekonomist dergisinin 2019 senesinde 28’incisi gerçekleştirdiği ‘Ekonomide Yılın İş İnsanları’ anketinde ‘Yılın Erkek Girişimcisi’ Peak Games ile Sidar Şahin olmuştu. 2019 senesinde Ekonomist’te yer alan haberde Sidar Şahin’le ilgili şu bilgiler yer almıştı:

“Bu yıl, Peak Games oyun firmasıyle başarılı bir çıkış yakalayan ve global çapta büyümesiyle dikkat çeken firmasın kurucusu Sidar Şahin, ‘Yılın Erkek Girişimcisi’ oldu.2010 senesinde İstanbul’da kurulan Peak Games, mobil uygulama pazarının dünya çapındaki en büyük şirketleri içinde bulunuyor. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’de ilk beşte yer aldığı mobil oyun alanında büyümeye devam ederken, yapay zeka ve yapay öğrenme alanlarında da yeni ürünler geliştiriyor.

Peak Games’in arkasındaki vizyoner isim Sidar Şahin, Türkiye’nin ileri gelen oyun uzman kişilerından biri. Peak Games’i kurmadan evvel Türkiye’de ve dünyanın farklı bölgelerinde yüksek profilli oyun şirketlerini ve başarılı internet girişimlerini yönetti.
Sidar Şahin’in evvelki girişimlerinden biri olan Funpac 2003’te kurulmuş başarılı bir mobil oyun stüdyosu. Oyunları 30 ülkede, 20’den çok operatör ve portal üstünden kullanıcılara ulaştı.

İkinci girişimi olan Izlesene.com, sosyal video paylaşımı üzerine yoğunlaştı ve Türkiye’de Youtube’u geride bıraktı. Izlesene.com, bir girişim olarak çıkış yaptığında Türk internet endüstrisinde en yüksek değeri yakalayan şirket oldu. Sidar Şahin’in üçüncü girişimi olan Gamegarden, milyon dolarlık bir şirket oldu.

Geliştirdiği mobil oyunlarla dünya çapında 500 milyondan fazla insana ulaşan Türk teknoloji firması Peak Games, 2017 yılı sonunda kart ve okey oyunları stüdyosunun devredilmesine yönelik olarak Amerika Birleşik Devletleri’li oyun firması Zynga ile 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.Şirketin Toy Blast isimli oyunu, dünyanın en büyük oyun pazarı olan Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok oynanan oyunları içinde bulunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ